• A-
  • A
  • A+
сабота, 23 јуни 2018, 

Безбедносна тревога во училиштето на малит британски принц Џорџ

Безбедносна тревога во училиштето на малит британски принц Џорџ

Лондон,13 септември 2017 (МИА) - Во лондонското приватно училиште „Сент Томас“, во кое од почетокот на овој месец се школува малиот британски принц Џорџ, првото дете на принцот Вилијам и Кејт Мидлтон, попладнево е активирана безбедносна тревога, откако полицијата уапсила жена која провалувала во зградата.

Жената е уапсена и задржана во притвор, но полицијата и обезбедувањето кое се грижи за Џорџ, започнале со детална истрага за инцидентот.

Во соопштението на полицијата не се открива идентитетот на жената, ниту зошто таа се обидувала да провали во зградата.

Тревогата е покрената откако се дознало дека во текот на вчерашниот ден едно лице добило дозвола да може да влегува во училиштето, што се смета за прекршување на безбедноста.

Лондонските медиуми јавуваат дека полицијата, безбедносните органи и управата на училиштето детално ги проверуваат сите мерки за да се утврди колкава е сигурноста на сите деца.

Медиумите најавуваат дека по овој случај ќе дојде до измена на некои од безбедносните правила во училиштето, кое всушност е одговорно за внатрешната безбедност.

Приватните училишта имаат дополнителна безбедност за да не се случуваат вакви инциденти кои можат да доведат и до евентуално киднапирање на некое од децата кои таму престојуваат до попладневните часови.

Училиштето „Сент Томас“, во лондонскиот кварт Батерси, е избрано за малиот принц, меѓудругото, и поради неговата општа безбедност.

Џорџ бил вчера и денеска во училиштето, но се претпоставува дека не бил таму кога се случил инцидентот.

Кенсингтонската палата, официјална резиденција на војводата и војводката од Кембриџ, Вилијам и Кејт Мидлтон, одби да го коментира инцидентот.

Принцот Џорџ е третиот во редот на претендентите за британскиот престол.

Училиштето има 560 ученици од четири до 13 години. Школувањето годишно чини 17.600 фунти. ти/гт/20:47

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Почина Вини Пол Ебот, еден од браќата основачи на Пантера

Вини Пол Ебот, еден од основачите на хеви метал бе...

Дебелеењето нуспојава на Мундијалот

Седењето пред телевизор, пиењето на зашеќерени нап...

На аеродомот во Орландо ќе се скенираат лицата на сите патници

Меѓународниот аеродом во Орландо, кој е најпромете...

Стаорец изел 19.000 долари во бакомат во Индија

Стаорец или повеќе стаорци влегле во банкомат во с...

Таткото на Кејт Спејд починал неколку часа пред нејзиниот погреб

Ерл Броснејн (89), таткото на дизајнерката Кејт Сп...