• A-
  • A
  • A+
понеделник, 18 јуни 2018, 

Формирана партија на Русите кои живеат на Кипар

Формирана партија на Русите кои живеат на Кипар

Никозија, 7 окотмври 2017 (МИА) - Група Руси кои живеат на Кипар и имаат кипарско државјанство формираа своја партија под името Јас граѓанинот.

Партискиот потпртетседатлот Иван Михневич изјави дека партијата ќе биде со центристичка ориентација и ќе се залага за изградба на Кипар како „прогресивна европска држава“.

Минхевич, кој е творец на глобално популарната компјутерска игра „Воргејминг“, изјави дека Јас граѓанинот е првенствено кипарска партија и дека нејзина примарна задача нема да биде заштита на интересите на Русите на Кипар.

Тој најави дека партијата нема да предложи свој кандидат на претседателските избори во јануари 2018 година, но ќе учествува на следните парламентарни избори, кои се предвидени за 2021 година. сп/15:50

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Португалец стигна со велосипед на Мундијалот во Русија

Португалецот Елдер Батиста помина 4.640 километри ...

Бебе родено во париското метро доби 25 години бесплатно возење

Компанијата за градски превоз во Париз соопшти дек...

Сахара ќе биде покриена со зеленило по неколку милениуми

По 15.000 години се очекува Сахара да позелени, ка...

Принцот Чарлс има необичен прекар за Меган Маркл

Принцот Чарлс и неговата снаа Меган Маркл се доста...

По речиси 30 години прикажување, продуцентот открива зошто Симпсонови се жолти

Еден од продуцентите на познатата цртана серија „С...