• A-
  • A
  • A+
петок, 20 април 2018, 

Опозициски протести во Москва на роденденот на Путин

Опозициски протести во Москва на роденденот на Путин

 

 

Москва, 7 окотмври 2017 (МИА) - Околу илјада приврзаници на рускиот опозициски лидери Алексеј Навални, кој се наоѓа во притвор, се собраа денеска на протест во Москва, на денот кога рускиот претседател Владимир Путин го прославува својот 65-роденден.

Учесниците на протестот скадндираа „Русија ќе биде слободна“ и „Русија без Путин“. Тие побараа од рускиот претседател да се повлече од функцијата, да го ослобои Навални од притвор и да му дозволи да се кандидира на претседателските избори предвидени за 18 март 2018 година.

Во понеделникот 41-годишниот Навални беше осуден на затворска казна во траење од 20 дена, поради организирање на протести без одобрение на властите во текот на март и јуни годинава. Тој е задржан во притвор до правосилноста на пресудата. сп/17:58

###

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Содерберг снима филм за финансискиот скандал во Панама

Холивудскиот режисер познат по филмскиот хит „Един...

Нема да бидат поднесени кривични пријави поради смртта на Принс

Поради смртта на американскиот музичар Принс Роџер...

Поранешни осуденици ги заменија фантомките со пекарски капчиња

Група поранешни осуденици од српскиот град Крагује...

Претседателот на Уганда сака да го забрани оралниот секс

Претседателот на Уганда, Јовери Мусевени изјави де...

Ресторан кој и оние без пари не ги остава гладни

Доколку сте гладни, а немате пари, тука секогаш мо...