• A-
  • A
  • A+
понеделник, 18 јуни 2018, 

По преземањето од „Луфтханза“, 5.000 од вкупно 8.000 вработени во „Ер Берлин“ ќе останат без работа

По преземањето од „Луфтханза“, 5.000 од вкупно 8.000 вработени во „Ер Берлин“ ќе останат без работа

Берлин, 13 октомври 2017 (МИА) - Договорот со кој најголемиот германски авиопревозник „Луфтханза“ ќе го преземе својот главен конкурент „Ер Берлин“ ќе значи оставање без работа на 5.000 од вкупно 8.000 вработени во оваа компанија.

„Луфтханза“ вчера ја претстави својата понуда, со која за 210 милиони евра ќе откупи 81 од вкупно 140-те авиони на „Ер Берлин“ и ќе задржи 3.000 вработени.

„Ер Берлин“ подолго време работеше со загуби, а пропадна откако неговиот стратешки партнер, „Етихад Ервејз“ од Дубаи, најави дека ќе ја запре својата финансиска помош за компанијата. која должи безмалку 1,2 милијарди евра.

Синдикални претставници на „Ер Берлин“ најавија дека ќе ја тужат компанијата поради непочитување на колективните договори, но од раковоството на авиопревозникот соопшти дека се сигурно оти 80 проценти од работниците бргу ќе најдат нова работа.

Вкупната инвестиција на „Луфтханза“ во „Ер Берлин“ може да достигне 1,5 милијарди евра. цч/сп/13:21

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Португалец стигна со велосипед на Мундијалот во Русија

Португалецот Елдер Батиста помина 4.640 километри ...

Бебе родено во париското метро доби 25 години бесплатно возење

Компанијата за градски превоз во Париз соопшти дек...

Сахара ќе биде покриена со зеленило по неколку милениуми

По 15.000 години се очекува Сахара да позелени, ка...

Принцот Чарлс има необичен прекар за Меган Маркл

Принцот Чарлс и неговата снаа Меган Маркл се доста...

По речиси 30 години прикажување, продуцентот открива зошто Симпсонови се жолти

Еден од продуцентите на познатата цртана серија „С...