• A-
  • A
  • A+
среда, 20 јуни 2018, 

Британскиот заменик амбасадор Едвардс ја посети Агенцијата за остварување на правата на заедниците

Британскиот заменик амбасадор Едвардс ја посети Агенцијата за остварување на правата на заедниците

Скопје, 13 октомври 2017 (МИА) - Британскиот заменик амбасадор, Пол Едвардс, денеска ја посети Агенцијата за остварување на правата на заедниците (АОПЗ) каде на средба со Џелал Хоџиќ, в.д заменик-директор беше запознаен со работата на Агенцијата, како и проблемите и предизвиците со кои таа се соочува.

Како што соопшти АОПЗ, на средбата се дискутираше и за состојбата на заедниците кои се под 20 отсто, нивната правична застапеност во админстрацијата.

- Амбасадорот беше информиран и за идните планови на АОПЗ, за обновената соработка со ОБСЕ и заедничките активности во периодот кој следува. Како голем проблем на заедниците под 20 отсто, Хоџиќ го потенцираше остварувањето на правото и квалитетот на образование на мајчин јазик, се наведува во соопштението.

Амбасадорот Едвардс, се додава, ја искористи приликата и на средбата ја претстави Чивнинг програмата за магистерски студии за 2018/2019 во Обединетото Кралство. вг/сд/12:41

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Еј-би-си работи на спин-оф продолжение на ТВ серијата „Розен“, но без Розен Бар

Продукциската куќа Еј-би-си е во преговори за спин...

Хедер Локлир се обидела да се самоубие

Ѕвездата од американските ТВ серии „Династија" и „...

Снимено раѓање на делфинче во базен на отворено во Одеса (видео)

Посетителите на Делфинаруимот во градот Одеса, Укр...

Ем-ти-ви филмски и ТВ награди 2018

„Црниот пантер“ ја освои главната награда на додел...