• A-
  • A
  • A+
среда, 20 јуни 2018, 

Белата куќа ги објави клучните точки од новата стратегија на Трамп за Иран

Белата куќа ги објави клучните точки од новата стратегија на Трамп за Иран

Вашингтон, 13 октомври 2017 (МИА) - САД ќе се спротиставуваат на дестабилизирачкото влијание  на Техеран со цел да ја запрат неговата агресивност со помош на поголем број земји од регионот, се наведува во соопштението од Белата куќа за новата стратегија на претседателот Доналд Трамп за Иран. 

Исто така САД ќе побараат од меѓународната заедница да се обедине во вршењето на притисок врз елитните ирански вооружени сили - Корпусот на исламската револуционерна гарда.

Новата стратегија содржи три клучни цели: корекција на нуклеарниот договор со што ќе биде отежнато производството на оружје на Иран, неутрализирање на програмата за балистички ракети и спротиставување на иранските акции, кои според Вашингтон придонесуваат за нестабилност на Блискиот Исток.

- Време е целиот свет да ни се приклучи во обидите да ги спречиме иранските власти да тежнеат кон смрт и уништување, истакна Трамп кој во текот на денот, според најавите, ќе ја повлече поддршката за нуклеарниот договор со Иран и  ќе ја претстави новата стратегија. ми/12:52

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Еј-би-си работи на спин-оф продолжение на ТВ серијата „Розен“, но без Розен Бар

Продукциската куќа Еј-би-си е во преговори за спин...

Хедер Локлир се обидела да се самоубие

Ѕвездата од американските ТВ серии „Династија" и „...

Снимено раѓање на делфинче во базен на отворено во Одеса (видео)

Посетителите на Делфинаруимот во градот Одеса, Укр...

Ем-ти-ви филмски и ТВ награди 2018

„Црниот пантер“ ја освои главната награда на додел...