• A-
  • A
  • A+
недела, 24 јуни 2018, 

Меркел на Самитот на ЕУ ќе предложи намалување на претпристапната помош за Турција

Меркел на Самитот на ЕУ ќе предложи намалување на претпристапната помош за Турција

Берлин, 18 октомври 2017 (МИА) - Германската канцеларка Ангела Меркел на претсојниот Самит на Европска унија ќе предложи намалување на претпристапната помош на ЕУ за Турција, изјавија неименувани владини претставници.

Тие додадоа дека и покрај тоа што Меркел ќе предложи намалување на помошта за Турција, додека евентуалната одлука за стопирање на преговорите за членство ќе треба да биде поддржана од 28 земји-членки.

Меркел за време на предизборната кампања ветуваше дека ќе стави крај на преговорите со Турција, но мала е веројатноста да биде постигнат консензус за тоа прашање.

- Сепак не се очекува целосно запирање на претпристапната помош за Турција, која изнесува околу четири милиони евра. Можно е да биде преструктуирана исплатата, така што ќе бидат фокусирани за засилување на граѓанското општество. 

Самитот на ЕУ ќе се одржи утре и в петок во Брисел. ми/19:23

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Познатиот кувар не бил под влијание на дрога кога се самоубил

Познатиот американски кувар Ентони Борден не бил п...

Џони Деп: Го допрев дното

Актерот Џони Деп во интревју за списанието „Ролинг...

Откриена илегална агенција за сурогат мајки во Камбоџа

Полицијата во Камбоџа упаднала во два стана во гла...

Почина Вини Пол Ебот, еден од браќата основачи на Пантера

Вини Пол Ебот, еден од основачите на хеви метал бе...

Дебелеењето нуспојава на Мундијалот

Седењето пред телевизор, пиењето на зашеќерени нап...