• A-
  • A
  • A+
четврток, 21 јуни 2018, 

Концерт на пијано, флејта и хорна на Есенските музички свечености

Концерт на пијано, флејта и хорна на Есенските музички свечености

Скопје, 11 ноември 2017 (МИА) - Во Музеј на Град Скопје вечер од 20 часот во рамки на Есенските музички свечености ќе гостува „Трио“ од Словенија, составено од Ловорка Немеш Дулар (пијано), Никола Ковач (флејта) и Роберт Петрич (хорна).

Тојцата се академски образувани музичари кои се запознале во музичкото училиште во Гросупље каде во моментов се и професори. 

- Триото, со едноставно име „Трио“, изведува дела од класичната музика со елементи на џез, но и други стилови, па го привлекува вниманието на публиката со својата посветена и темпераментна изведба, соопшти Дирекцијата за култура и уметност-Скопје, организатор на манифестацијата Есенски музички свечености. хс/са/08:04

###

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ