• A-
  • A
  • A+
вторник, 19 јуни 2018, 

Одбележување на Светскиот ден на ромскиот јазик

Одбележување на Светскиот ден на ромскиот јазик

Скопје, 11 ноември 2017 (МИА) - Во Македонија денеска се одбележува Светскиот ден на ромскиот јазик. 

Како што најави кабинетот на министерот без ресор Самка Ибраимовски, на настанот ќе се обратат премиерот Зоран Заев, министерката за образование и наука Рената Tренеска- Дескоска. Обраќања ќе имаат и министерот без ресор задолжен за имплементација на Националната стратегија за подобрување на состојбите на Ромите Ибраимоски и проф.д-р Љатив Демир.

Искуствата од регионот ќе ги пренесат Љуан Кока од Србија, Вељко Гајдази од Хрватска, Јосиф Нунев од Бугарија и Даут Ќуланџиу од Косово. мд/са/08:01

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Еј-би-си работи на спин-оф продолжение на ТВ серијата „Розен“, но без Розен Бар

Продукциската куќа Еј-би-си е во преговори за спин...

Хедер Локлир се обидела да се самоубие

Ѕвездата од американските ТВ серии „Династија" и „...

Снимено раѓање на делфинче во базен на отворено во Одеса (видео)

Посетителите на Делфинаруимот во градот Одеса, Укр...

Ем-ти-ви филмски и ТВ награди 2018

„Црниот пантер“ ја освои главната награда на додел...