• A-
  • A
  • A+
четврток, 21 јуни 2018, 

Француско-германска комеморација во Битола и Прилеп

Француско-германска комеморација во Битола и Прилеп

Скопје,  11 ноември 2017 (МИА) - Амбасадите на Република Франција
и на Сојузна Република Германија во Македонија по повод Денот на примирјето од Првата светска војна и Денот на народна жалост денеска ќе одржат комеморации. 

На пладне ќе има комеморација на Француските воени гробишта во Битола, а во 14 часот на Германските воени гробишта во Прилеп.

На комеморациите ќе присуствуваат претставници на државните и локални власти, дипломатскиот кор и здруженијата на граѓани. Германскиот амбасадор Томас Норберт Герберих ќе одржи говор на Француските воени гробишта во Битола, а амбасадорот на Република Франција Кристијан Тимоние ќе им се обрати на присутните на Германските воени гробишта во Прилеп во знак на помирувањето меѓу двете држави и како уште еден доказ за француско-германското пријателство.Прилеп Германски гробишта 1

Во одбележувањето на Примирјето од 1918 година и сеќавање во спомен на загинатите, повредените, исчезнатите и раселените лица од сите војни и од сите народи ќе се вклучи и Собранието на Република Македонија. Делегација на Собранието предводена од претседателот на Парламентот Талат Џафери и пратениците Васко Ковачевски, Хари Локвенец и Бети Рабаџиевска-Наумовска ќе положат цвеќе на Француските воени гробишта во Битола, на Германските воени гробишта, на Бугарскиот споменик и на Рускиот споменик во Прилеп.

По повод одбележувањето на 11 ноември, Данги де Дезер, внук на војник од Источниот Фронт, вечер во Битола ќе направи презентација на своите активности поврзани со објавувањето на писмата на неговиот дедо, полковникот Ордиони, напишани на овој фронт меѓу 1917 и 1925 година.

В понеделник во хотелот „Епинал“ амбасадорот Тимоние ќе го отвори научниот ден посветен на Источниот фронт. Повеќе француски, македонски и експерти од регионот ќе учествуваат на конференцијата „Балканските општества во Првата светска војна–сеќавање/а и перспектива/и.“мд/са/08:02

###

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ