• A-
  • A
  • A+
вторник, 19 јуни 2018, 

Матоши:Харадинај ќе биде во Брисел нема да го премислат вести за можност да биде уапсен

Матоши:Харадинај ќе биде во Брисел нема да го премислат вести за можност да биде уапсен

Приштина,10 ноември 2017 (МИА) – Косовскиот премиер,Рамуш Харадинај ќе биде во Брисел на 17 ноември и тоа е неговата конечна одлука.

Ова за електронското издание на весникот „Експрес“ го изјави Халил Матоши,шеф на кабинетот на премиерот Харадинај,

Претходно, западни медиуми јавија дека косовскиот премиер може да биде уапсен за време на негово патување надвор од земјата,доколку Србија не ја повлече меѓународната потерница по него.

Матоши е убеден дека ни една посета на Харадинај нема да се откаже,вклучувајќи ја и предвидената посета на 17 ноември во Брисел кога ќе се одржи средба меѓу Косово  и ЕУ,во врска со Спогодбата за асоциација и стабилизација.

 Тој додава дека Владата не ги коментира пишувањата на медумите.

 - Ова е конечно,ќе има средба Косово-ЕУ во Брисел, на 17 ноември. Не ги коментираме пишувањата на медиумите ,но вистина е дека Харадинај ќе биде во Брисел на 17 ноември, изјавил Матоши. вт/зш/21:49

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Еј-би-си работи на спин-оф продолжение на ТВ серијата „Розен“, но без Розен Бар

Продукциската куќа Еј-би-си е во преговори за спин...

Хедер Локлир се обидела да се самоубие

Ѕвездата од американските ТВ серии „Династија" и „...

Снимено раѓање на делфинче во базен на отворено во Одеса (видео)

Посетителите на Делфинаруимот во градот Одеса, Укр...

Ем-ти-ви филмски и ТВ награди 2018

„Црниот пантер“ ја освои главната награда на додел...