• A-
  • A
  • A+
петок, 20 април 2018, 

Протести во Бон поради користење јаглен

Протести во Бон поради користење јаглен

Берлин, 11 ноември 2017 (МИА) - Еколошки активисти под мотото „Јагленот може да ја уништи нашата иднина“ синоќа протестираа пред германската термоцентрала на јаглен во Бон. 

Германската Влада тврди дека ќе биде лидер во борбата против климатските промени, но одбива да одреди датум кога ќе престане да користи јаглен, кој емитува штетни гасови, кои предизвикуваат ефект на стаклена градина.

Бон протест

Околу 40 проценти од вкупната енергија произведена во Германија потекнува од јаглен. 

Протестот се одржа во истиот ден кога Италија најави краен рок за престанок на користење на фосилно гориво. ми/01:47

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.