• A-
  • A
  • A+
вторник, 19 јуни 2018, 

Пораст на радиоактивност во Европа поради инцидент во Русија

Пораст на радиоактивност во Европа поради инцидент во Русија

Париз, 11 ноември 2017 (МИА) - Француската агенција за нуклеарна безбедност верува дека помал инцидент во една руска постројка изминатиот период предизвика пораст на радиоактивноста во воздухот над Европа.

Се претпоставува дека „можна зона на емитување“ радиоактивност била помеѓу реката Волга и планината Урал.

Рутениум

Институтот за радиолошка заштита и нуклеарна безбедност соопшти дека присуството на изотоп на рутениум 106 не претставува здравствена или еколошка опасност. Но, Агенција за нуклеарна безбедност предложи да се провери храната увезена од тој регион.

Рутениум

Во вчерашното соопштение на Француската агенција за нуклеарна безбедност, засновано на набљудување во повеќе земји, истакнува дека изотопот на рутениум потекнува од инцидент со нуклеарно гориво или од производство на радиоактивен материјал.

Најголемата радиоактивност е измерена кон крајот на септември и почетокот на октомври, но повеќе не може да се регистрира во атмосферата. ми/02:16

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Еј-би-си работи на спин-оф продолжение на ТВ серијата „Розен“, но без Розен Бар

Продукциската куќа Еј-би-си е во преговори за спин...

Хедер Локлир се обидела да се самоубие

Ѕвездата од американските ТВ серии „Династија" и „...

Снимено раѓање на делфинче во базен на отворено во Одеса (видео)

Посетителите на Делфинаруимот во градот Одеса, Укр...

Ем-ти-ви филмски и ТВ награди 2018

„Црниот пантер“ ја освои главната награда на додел...