• A-
  • A
  • A+
понеделник, 28 мај 2018, 

Полска од 2020 година воведува целосна забрана за работа во недела

Полска од 2020 година воведува целосна забрана за работа во недела

Варшава, 24 ноември 2017 (МИА) - Полските парламентарци денеска усвоија закон со кој постепено сите продавници ќе мора да бидат затворени во недела.

Долниот дом на Парламентот, со 254 гласови за, 156 против и 23 воздржани, се изјасни дека може да се работи само во првата и последната недела од месецот, додека целосната забрана за работа во недела ќе биде на сила од 2020 година.

Ќе има исклучоци - шопинг во недела пред големите празници како Божик и Велигден.

За „зелено светло“ на законот потребна е согласност од Сенатот и претседателот Анджеј Дуда. паг/зш/16:16

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ