• A-
  • A
  • A+
понеделник, 28 мај 2018, 

Туск утре наутро ќе објави соопштение за Брегзит

Туск утре наутро ќе објави соопштение за Брегзит

Брисел, 7 декември 2017 (МИА) - Претседателот на Европскиот совет, Доналд Туск, утре ќе издаде соопштение за Брегзит, најави неговиот кабинет.

Не се наведуваат други детали, а еден официјален претставник на ЕУ соопшти дека новинарите ќе бидат известени во 7:50 часот по локално време.

Најавата за соопштението на Туск следи по неодамнешната посета на британската премиерка Тереза Мај на Брисел, каде што престојуваше за да се договори со ЕУ за терминот за напуштањето на унијата во 2019 година.  ир/21:25

###

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ