• A-
  • A
  • A+
сабота, 23 јуни 2018, 

Трамп бара НАСА да испрати астронаути на Месечината и на Марс

Трамп бара НАСА да испрати астронаути на Месечината и на Марс

Вашингтон, 11 декември 2017 (МИА) - Американскиот претседател Доналд Трамп денеска ќе потпише директива за вселенската политика, чија цел е повторно да бидат испратени американски астронаути на Месечината, а потоа и на Марс, соопшти Белата куќа. 

- Трамп ќе ја потпише „Директивата 1 за вселенската политика“, со што ќе и нареди на Национална администрација за аеронаутика и вселена (НАСА) да биде предводник во иновативната програма за истражување на вселената, наведе портпаролот на Белата куќа, Хоган Гидли. 

Според него, во рамките на програмата ќе бидат испратени астронаути на Месечината и на Марс. см/сп/17:36

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.



Мозаик

Познатиот кувар не бил под влијание на дрога кога се самоубил

Познатиот американски кувар Ентони Борден не бил п...

Џони Деп: Го допрев дното

Актерот Џони Деп во интревју за списанието „Ролинг...

Откриена илегална агенција за сурогат мајки во Камбоџа

Полицијата во Камбоџа упаднала во два стана во гла...

Почина Вини Пол Ебот, еден од браќата основачи на Пантера

Вини Пол Ебот, еден од основачите на хеви метал бе...

Дебелеењето нуспојава на Мундијалот

Седењето пред телевизор, пиењето на зашеќерени нап...