• A-
  • A
  • A+
сабота, 23 јуни 2018, 

Ким: Северна Кореја ќе биде најголема нуклеарна сила во светот

Ким: Северна Кореја ќе биде најголема нуклеарна сила во светот

Пјонгјанг, 13 декември 2017 (МИА) - Лидерот на Северна Кореја, Ким Џонг-ун изјави дека земјата ќе ја направи „најголема нуклеарна сила“ во светот, јави севернокорејската новинска агенција КЦТА.

- Северна Кореја се движи победнички напред и ќе стане најголемата нуклеарна и воена сила во светот, истакна Ким пред вработените во програмата за балистички ракети.

Северна Кореја на 28 ноември лансираше интерконтинентална балистичка ракета. 

Претходно, американскиот државен секретар Рекс Тилерсон изјави дека е оптимист во врска со преговорите за денуклеаризација на Северна Кореја, ми/00:54

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Познатиот кувар не бил под влијание на дрога кога се самоубил

Познатиот американски кувар Ентони Борден не бил п...

Џони Деп: Го допрев дното

Актерот Џони Деп во интревју за списанието „Ролинг...

Откриена илегална агенција за сурогат мајки во Камбоџа

Полицијата во Камбоџа упаднала во два стана во гла...

Почина Вини Пол Ебот, еден од браќата основачи на Пантера

Вини Пол Ебот, еден од основачите на хеви метал бе...

Дебелеењето нуспојава на Мундијалот

Седењето пред телевизор, пиењето на зашеќерени нап...