• A-
  • A
  • A+
четврток, 26 април 2018, 

Трамп: Иранците ќе добијат поддршка од САД „во вистински момент“

Трамп: Иранците ќе добијат поддршка од САД „во вистински момент“

Вашингтон, 3 јануари 2018 (МИА) - Американскиот претседател Доналд Трамп денеска изјави дека САД ќе ги поддржат иранските демонстранти „во вистински момент“.

- Голема почит за луѓето во Иран кои се обидуваат да се ослободат од нивната корумпирана влада. Ќе добиете повеќе поддршка од САД во вистинско време, напиша Трамп на Твитер.

Претставник на судската власт, пак, денеска соопшти дека еден граѓанин на европска земја е уапсен за време на антивладините протести во Иран. Тој не прецизира од која националност е уапсениот. 

 - Лицето е обучувано од европски разузнавачки служби и ги предводеше немирите, изјави Хамидреза Аболхасани, началник на окружниот суд. паг/гт/16:29

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Букурешт - град на кабли

Романскиот главен град Букурешт би можел да се нар...

Гркинка е највозрасна жена на светот (видео)

Пред неколку дена почина највозрасното лице на све...

Премиера на „Одмаздници: Војна на Бесконечноста“, ФХ3Х работеа на ефектите

Македонската компанија за анимација и визуелни ефе...

Ќе се снима филм заснован на „Долгата прошетка“ на Стивен Кинг

Сценаристот Џејмс Вандербилт го подготви текстот з...

Се планира филм за секс скандалот Вајнстин

Продукциските куќи Анапурна и План Б, во соработка...