• A-
  • A
  • A+
сабота, 23 јуни 2018, 

Студија: Мигрантите во Германија поттикнале пораст на насилствата

Студија: Мигрантите во Германија поттикнале пораст на насилствата

Берлин, 3 јануари 2018 (МИА) – Приливот на млади мажи мигранти предизвикал пораст на насилниот криминал во Германија, се наведува во студија финансирана од германската Влада.

Студијата на криминологот Кристијан Пфајфер користи податоци од Долна Саксонија да анализира влијание на доаѓањето на бегалците врз криминалот во периодот 2015 -2016 година.

Во студијата се укажува на пораст од 10,4 отсто на насилниот криминал и за време на тие две години тоа се припишува на бегалците.

Постои поголема веројатност младите бегалци кои воглавно се мажи да извршат криминално дело ако се чувствуваат дека немаат надеж за својата иднина, а најголем дел од нив доаѓаат до муслимански држави карактеристични по доминација на мажите.

Портпаролка на германското Министерство за семејство, Верена Херб изјави дека студијата потврдува потреба за поголеми напори за интеграција во Германија. зш/16:15

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Почина Вини Пол Ебот, еден од браќата основачи на Пантера

Вини Пол Ебот, еден од основачите на хеви метал бе...

Дебелеењето нуспојава на Мундијалот

Седењето пред телевизор, пиењето на зашеќерени нап...

На аеродомот во Орландо ќе се скенираат лицата на сите патници

Меѓународниот аеродом во Орландо, кој е најпромете...

Стаорец изел 19.000 долари во бакомат во Индија

Стаорец или повеќе стаорци влегле во банкомат во с...

Таткото на Кејт Спејд починал неколку часа пред нејзиниот погреб

Ерл Броснејн (89), таткото на дизајнерката Кејт Сп...