• A-
  • A
  • A+
сабота, 21 април 2018, 

Администрацијата на Трамп сака да произведе ново нуклеарно оружје

 Администрацијата на Трамп сака да произведе ново нуклеарно оружје

Вашингтон, 13 јануари 2018 (МИА) - Администрацијата на американскиот претседател Доналд Трамп сака да произведе ново нуклеарно оружје, чија цел би било отстранување на заканите по европските сојузници на САД. 

Според американските медиуми, приврзаниците на оваа идеја сметаат дека новото оружје би ја намалило можноста за нуклеарен конфликт, додека нејзините противници оценуваат дека тоа ќе предизвика спротивен ефект.

Аналитичарите проценуваат дека планот во основа ја реафирмира нуклеарната политика на претходниот американски претседател Барак Обама, вклучувајќи ја и идејата за замена на сите клучни елементи на нуклераниот арсенал на САД со нови и модернизација на оружјето во следните две децении.

Новиот план засега се уште не е одобрен од претседателот Трамп. сп/17:19

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Лукаку ќе го претставува агенцијата на Џеј Зи

Фудбалерот на Манчестер Јунајтед, Ромелу Лукаку од...

Шведскиот ди-џеј Авичи пронајден мртов во Оман

Шведскиот ди-џеј Тим Берглинг, попознат по неговот...

Дејвид Коперфилд на суд мораше да открие трик

Познатиот илузионист Дејвид Коперфилд мораше да от...

Откриен идентитетот на „вриштечката мумија“ од Египет

Научниците со помош на современа технологија и мет...

Кејт Аптон во нова кампања за костими за капење

Кејт Аптон е ангажирана во новата рекламна кампања...