• A-
  • A
  • A+
сабота, 21 април 2018, 

Антивладини протести во Виена

Антивладини протести во Виена

Виена, 13 јануари 2018 (МИА) - Неколку илјади лица учествуваа денеска на демонстрации во Виена против учеството на екстремно десниларската Партија на слободата на Австрија (ФПО) во австриската Влада.

Протестот, организиран од неколку невладини организации, беше помасовен од собирот одржан минатиот месец при полгањето заклетва на лидерот на конзервативната Австриска народна партија (ОВП), Себастијан Курц на позицијата канцелар на Австрија.

Демонстрантите се собраа пред главната железничка станица во Виена, од каде во придружба на околку 1.000 полицијаци, се упатија кон централниот виенски плоштад Халденплац.

Според организарторите, на протестот учествувале над 20.000 лица, кои носеа трнспаретнти против Владата и „јакнењето на десницата во Австрија“. сп/18:25

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Лукаку ќе го претставува агенцијата на Џеј Зи

Фудбалерот на Манчестер Јунајтед, Ромелу Лукаку од...

Шведскиот ди-џеј Авичи пронајден мртов во Оман

Шведскиот ди-џеј Тим Берглинг, попознат по неговот...

Дејвид Коперфилд на суд мораше да открие трик

Познатиот илузионист Дејвид Коперфилд мораше да от...

Откриен идентитетот на „вриштечката мумија“ од Египет

Научниците со помош на современа технологија и мет...

Кејт Аптон во нова кампања за костими за капење

Кејт Аптон е ангажирана во новата рекламна кампања...