• A-
  • A
  • A+
среда, 25 април 2018, 

Челси Менинг сака да стане американски сенатор

Челси Менинг сака да стане американски сенатор

Вашингтон, 14 јануари 2017 (МИА) - Челси Менинг, трансексуалниот американски војник одговорен за големото протекување на доверливи документи, поради што и отслужи седумгодишна зтаворска казна, сака да биде кандидат на Демократската партија за член на Сенатот на САД на изборите во ноември годинава.    

Како што јави ДПА, Менинг има амбиции да се бори за местото на демократскиот сенатор од Мериленд, Бен Кардин, кој ќе се повлече од Сенатот по истекот на сегашниот мандат.

Челси Менинг, која е родена како Бредли Менинг, беше ослободена од затвор во мај минатата година, со одлука што ја потпиша поранешниот претседател на САД, Барак Обама, три дена пред напуштањето на функцијата.

Менинг беше осудена на 35 години затвор, затоа што во јануари 2010 година, тогаш како Бредли Менинг ангажиран како аналитичар на разузнавачки подароци во Ирак, на сајтот Викиликс му предала доверливи инфомации, кои потоа беа објавени.    

Додека ја отслужуваше затворската казна Менинг објави дека се чувствува како жена и дека сака да и се обраќаат со Челси. сп/11:09

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.