• A-
  • A
  • A+
вторник, 22 мај 2018, 

Путин: Се надевам дека ќе им здодее политика на санкции

Путин: Се надевам дека ќе им здодее политика на санкции

Москва, 9 февруари 2018 (МИА) – Рускиот претседател Владимир Путин очекува дека „политиката на санкции“ наскоро ќе им здодее на нејзините идeолози.

- Верувам дека наскоро ќе им здодее. И понатаму се надевам дека, некако, ќе оствариме нормални односи, рече Путин на конгресот на Руската унија на индустријалци и претприемачи.

Путин го привлече вниманието на бизнис заедницата поради, како што наведуваат руските медиуми, „фактот дека Русија влегува во многу сложен, драматичен и важен период од својот развој“.

- Вие и јас сме свесни за надворешните рестрикции. Нема детално да се занимавам со нив. Само ќе кажам дека нашиот став е добро познат: политиката на вештачки рестрикции во меѓународните деловни односи е ќорсокак, кој доведува до директни загуби за сите, вклучувајќи ги и иницијаторите на политиките, истакна Путин.

Тој додаде дека странските фирми го делат тој став. јт/ми/15:57

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Барак и Мишел Обама ќе бидат продуценти на „Нетфликс“

Поранешниот претседател на САД, Барак Обама, и нег...

На „Ибеј“ се продаваат подароци од кралската свадба

Десет торбички со подароци кои се делеле на венчав...

Вечниот ерген Хју Грант се жени на 57 години

Актерот Хју Грант, кого го сметаа за еден од вечни...

Џенет Џексон ја поздрави кампањата #MeToo

На говорот по повод добивањето на Наградата за муз...

Британија не му издава виза на Роман Абрамович

Сопственикот на англискиот фудбалски клуб Челзи, р...