• A-
  • A
  • A+
понеделник, 21 мај 2018, 

Новиот Национален совет за ИКТ најави анализа и стратегија за областа

Новиот Национален совет за ИКТ најави анализа и стратегија за областа

Скопје, 9 февруари 2018 (МИА) - Новоформираниот Национален совет за информатичка и компјутерска технологија (ИКТ) денеска одржа прв состанок на кој е договорено да се направи детална анализа на постојната состојба и потребите во ИКТ областа, врз основа на која ќе изготви и ќе спроведе национална стратегија.

Во наредниот период ќе биде формирана и дигитална коалиција, во која што ќе учествуваат претставници на стопанските комори, академската заедница и граѓанското општество.

- Постои голема хаотичност, како во министерствата, така и во сите други институции. Оваа стратегија ќе дава јасни патокази каде грешиме и во од ќе можеме да ги решаваме проблемите, истакнал министерот за информатичко општество и администрација, Дамјан Манчевски, кој ќе биде заменик претседател на Националниот совет за ИКТ, соопшти владината прес-служба.

Со Советот ќе претседава Владимир Цветковиќ, советник за ИКТ на премиерот. 

Членови во Советот се и министрите за внатрешни работи, земјоделство, шумарство и водостопанство, за здравство, финансии, правда,  и за образование, Оливер Спасовски, Љупчо Николовски, Венко Филипче, Драган Тевдовски, Билен Саљији и Рената Дескоска – Тренеска, како и Петре Шилегов, претседател на Заедницата на единиците на локалната самоуправа (ЗЕЛС) и Сашо Димитријоски, директор на Агенцијата за електронски комуникации. лв/вг/16:14

###

 

 

 

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

На „Ибеј“ се продаваат подароци од кралската свадба

Десет торбички со подароци кои се делеле на венчав...

Вечниот ерген Хју Грант се жени на 57 години

Актерот Хју Грант, кого го сметаа за еден од вечни...

Џенет Џексон ја поздрави кампањата #MeToo

На говорот по повод добивањето на Наградата за муз...

Британија не му издава виза на Роман Абрамович

Сопственикот на англискиот фудбалски клуб Челзи, р...