• A-
  • A
  • A+
понеделник, 28 мај 2018, 

Американските домаќинства должат рекордни 13.15 трилиони долари

Американските домаќинства должат рекордни 13.15 трилиони долари

Њујорк, 14 февруари 2018 (МИА) - Американските домаќинства должат рекордни 13.15 трилиони долари.

Минатата година, само во последниот квартал, долгот пораснал за 193 милјарди долари. 

Тоа е петта година по ред со раст на долгот, објави Вол стрит журнал.

Експертите сметаат дека и во 2018 ќе продолжи трендот на задолжување, но дека тоа не претставува проблем бидејќи паралелно расте и нето стандардот на домаќинствата. јд/зш/17:16

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.