• A-
  • A
  • A+
вторник, 19 јуни 2018, 

Мозамбик: 17 мртви откако ѓубре затрупа повеќе куќи

Мозамбик: 17 мртви откако ѓубре затрупа повеќе куќи

Мапуто, 19 февруари 2018 (МИА) - Најмалку 17 лица загинаа денеска, а неколкумина се повредени во Мапуто, главниот град на Мозамбик, откако 15 метри висок куп отпад и ѓубре затрупа седум куќи.

Несреќата се случи околу три часот по полноќ локално време во сиромашната населба Хулена. Куќите биле нелегално изградени, а властите во неколку наврати побараа жителите да ги напуштат.

- Досега се пронајдени 17 тела. Стравуваме дека има уштре. И натаму трае потрагата по затрупаните под купот ѓубре, изјави локалниот функционер Деспедида Рита. ссм/14:54

###

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Еј-би-си работи на спин-оф продолжение на ТВ серијата „Розен“, но без Розен Бар

Продукциската куќа Еј-би-си е во преговори за спин...

Хедер Локлир се обидела да се самоубие

Ѕвездата од американските ТВ серии „Династија" и „...

Снимено раѓање на делфинче во базен на отворено во Одеса (видео)

Посетителите на Делфинаруимот во градот Одеса, Укр...

Ем-ти-ви филмски и ТВ награди 2018

„Црниот пантер“ ја освои главната награда на додел...