• A-
  • A
  • A+
среда, 15 август 2018, 

Црногорскиот министер за европски прашања поднесе оставка

Црногорскиот министер за европски прашања поднесе оставка

Подгорица, 22 февруари 2018 (МИА) - Црногорскиот министер за европски прашања Александар Андрија Пејовиќ денеска поднесе оставка на функцијата, откако беше обвинет за судир на интереси. 

Црногорската Агенција за борба против корупција оцени дека Пејовиќ има судир на интереси, бидејќи од мај минатата година покрај министерската, ја извршувал и функцијата амбасадор во Мисијата на Црна Гора во ЕУ.

Пејовиќ соопшти дека оставката ја поднесува од морални причини, со цел да ја ослободи Владата од притисокот да мора да ја спроведе одлуката на Агенцијата за борба против корупцијата.

Тој нагласи дека и покрај поднесената оставка, смета дека не го прекршил законот, наведувајќи дека слични примери има и во Хрватска и во Србија, каде главните преговарачи за членство во ЕУ во исто време биле и амбасадори во нивните мисии во Унијата.

Извори во црногорската Влада соопштија дека премиерот Душко Марковиќ ја прифатил оставката на Пејовиќ. сп/19:35

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Дете за 10 минути хакираше интернет страница и смени изборни резултати

На Емет Бруер (11) му беа потребни само десет мину...

Концертот на „2 Cellos“ во ВИП Арена презакажан за 19 октомври

Скопскиот концерт на една од моментно најголемите ...

Од речиси пуст остров, еден човек направи оаза

Пред околу 40 години, Индиецот Џадав Пајенг, кој ж...

Виена можен домаќин на Евровизија наместо Израел

Главниот град на Австрија - Виена најверојатно, по...

Две сестри украле половина милион долари од училишни мензи во САД

Две сестри, кои работеле во две училишни мензи во ...