• A-
  • A
  • A+
недела, 22 јули 2018, 

Промоција на зборникот „За и од Киро Глигоров“

Промоција на зборникот „За и од Киро Глигоров“

Скопје, 17 април 2018 (МИА) - Дипломатскиот клуб-Скопје и Македонската академија на науките и уметностите објавија и  денеска напладне во МАНУ ќе промовираат зборник „За и од Киро Глигоров“.

Изданието и промоцијата се по повод сто години од раѓањето на првиот претседател на Република Македонија Киро Глигоров (1917-2012) и 25 години од приемот на државата во Обединетите нации (8 април 1993).

Зборникот ќе го промовираат претседателот на МАНУ, академик Таки Фити, и амбасадорот и претседател на Дипломатскиот клуб-Скопје Виктор Габер. хс/са/07:38

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ