• A-
  • A
  • A+
понеделник, 23 јули 2018, 

Изложбата „Ана Франк – Историја за денес“ гостува во Кочани

Изложбата „Ана Франк – Историја за денес“ гостува во Кочани

Скопе, 17 април 2018 (МИА) - Патувачката изложба „Ана Франк – Историја за денес“ вечер од 18 часот ќе биде отворена во Центарот за култура „Бели мугри“ во Кочани и ќе може да се посети до 3 мај.

Изложбата, која во Кочани ја организира Младинскиот образовен форум, има 39 паноа на кои е раскажана приказната за Ана Франк, истовремено и за холокаустот и Втората светска војна. Прикажува фотографии од детството на Ана, подемот на нацизмот, погромот на Евреите и реакциите на луѓето.

Во светот оваа изложба ја виделе над пет милиони посетители во повеќе од 40 држави. Таа е една од најпознатите светски едукативни изложби кои се однесуваат на холокаустот и човековите права.  

Изложбата во Македонија е изработена и донесена во рамки на проектот „Хисторија, Историја, Повијест – Лекции за сегашноста“ кој е поддржан од Европската унија.

Досега беше поставена во 16 градови и видена од над 16.000 посетители. Водичи на изложбата се млади волонтери - средношколци кои поминале обука да ја раскажат приказната за животот на Ана Франк. хс/са/07:37

###

 

 

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

„Де Бирс“ ќе префрли 200 слонови од Јужна Африка во Мозамбик

Производителот на дијаманти „Де Бирс“ соопшти дека...

Жена пронашла алигатор вo својот двор во Пенсилванија

Жителка на Пенсилванија, по име Трејси Хофекер про...

Тениската ѕвезда Мартина Хингис повторно пред олтар

Некогашната најдобра тенисерка на светот, Швајцарк...

Џорџ Мајкл петпати се обидел да изврши самоубиство

Иако официјалните податоци говорат дека британскио...

Почина глумицата Елмари Вендел

Актерката Елмари Вендел, најпозната по улогата на ...