• A-
  • A
  • A+
недела, 22 јули 2018, 

Канада ги враќа дома семејствата на своите дипломати на Куба

Канада ги враќа дома семејствата на своите дипломати на Куба

Отава, 17 април 2018 (МИА) - Канада одлучи да ги врати во земјата семејствата на своите дипломати кои се на служба на Куба, по низата необични здравствени симптоми регистрирани минатата година, соопшти канадската Влада.

Десетмина Канаѓани се пожалија на силни главоболки, проблеми со слухот, чешање и неможност за концентрација минатата година, во периодот од пролетта до есен.

„Причините за нивната таква здравствена состојба остануваат неразјаснети, но можно е да се резултат на човечки фактор“, се наведува во соопштението на канадското Министерство за надворешни работи. Во него не се наведуваат предлози за откривање на одговорните лица, туку се фалат „конструктивните и позитивни односи со Куба“.

„Поради таквата несигурност, канадските дипломати на Куба нема да бидат придружувани од членови на семејствата, а во идните недели ќе биде направен распоред за повлекување на роднините на дипломатите кои се таму“, се наведува во соопштението на канадското МНР.

На такви здравствени проблеми лани се пожалија и 24 американски дипломати во Хавана, а САД се сомнева дека било користено „звучно оружје“ за да предизвика мозочни удари на дипломатите. Куба ги отфрли тврдењата за т.н. „сонични напади“, нарекувајќи ги „научна фантастика“.

Канадската Влада соопшти дека нема нови случаи од есента 2017 година, но семејствата на дипломатите кои се вратија во татковината, се уште ги покажуваат таквите здравствени симптоми. ссм/зш/07:42

###

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ