• A-
  • A
  • A+
понеделник, 23 јули 2018, 

Г-7 ја повика Русија да ја открие програмата „Новичок“

Г-7 ја повика Русија да ја открие програмата „Новичок“

Отава, 17 април 2018 (МИА) - Министрите за надворешни работи од Групата седум индустриски најразвиени земји во светот (Г-7) денеска ја повика Русија да објави детали за нејзината програма за хемиско оружје Новичок, која, според нив, послужила за труење на поранешниот руски шпион Сергеј Скрипал.

Тие оценија дека Новичок претставува „закана за сите“.

„Го делиме заклучокот на Велика Британија дека, од една страна, многу е веројатно дека Руската Федерација е одговорна за нападот и, од друга страна, не постои друго можно објаснување", се вели во соопштението на министрите за надворешни работи на САД, Канада, Франција, Германија, Италија, Велика Британија и Јапонија.

Според нив, одбивањето на Москва да одговори на легитимните прашања на британската влада само ја покажува нејзината одговорност. ссм/зш/08:33

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

„Де Бирс“ ќе префрли 200 слонови од Јужна Африка во Мозамбик

Производителот на дијаманти „Де Бирс“ соопшти дека...

Жена пронашла алигатор вo својот двор во Пенсилванија

Жителка на Пенсилванија, по име Трејси Хофекер про...

Тениската ѕвезда Мартина Хингис повторно пред олтар

Некогашната најдобра тенисерка на светот, Швајцарк...

Џорџ Мајкл петпати се обидел да изврши самоубиство

Иако официјалните податоци говорат дека британскио...

Почина глумицата Елмари Вендел

Актерката Елмари Вендел, најпозната по улогата на ...