• A-
  • A
  • A+
понеделник, 23 јули 2018, 

Активисти на опозицијата блокираат улици во Ереван

Активисти на опозицијата блокираат улици во Ереван

Ереван, 17 април 2018 (МИА) - Активистите на опозицијата почнаа да ги блокираат централните улици на ерменскиот главен град - Ереван, протестирајќи против поранешниот претседател Серж Сарксјан.

На одредени места се поставени барикади од клупи, автомобили и канти за ѓубре, а движењето е парализирано. На неколку места избија ситни конфликти меѓу демонстрантите и возачите кои биле блокирани. На плоштадот „Франција“, демонстрантите поставија шатори и таму ја минаа ноќта.

Лидерот на опозициската партија „Граѓански договор“, пратеникот Никол Пашињан ги повика своите приврзаници да се соберат пред парламентот, да ги блокираат улиците и крстосниците и да почнал со генерален штрајк. Повеќе опозициски сајтови го пренесоа неговиот повик за окупирање на зградите на министерствата и на некои институции, и да не им се дозволи на вработените да стасаат до своите работни места.

На булеварот „Беграмјан“, каде се наоѓа зградата на парламентот, распоредени се голем број полицајци, со специјална опрема.

Вчера вечер, полицијата издаде соопштение во кое ги повикува родителите да ги спречат малолетниците да учествуваат во протестите.

Ерменската опозиција го обвинува поранешниот претседател Сарксјан дека го сменил политичкиот систем на државата за да остане на власт, истакнувајќи дека го сменил Уставот во 2015 година. Со измените, премиерот ја презема извршната власт наместо претседателот.

Саркасјан беше на власт 10 години, од 2008 година, а владејачката Републиканска партија во саботата го номинира за премиер. На местото шеф на државата доаѓа сојузникот на Сарксјан, Армен Саркисиан.

Ерменскиот Парламент денеска ќе одлучува дали Сарксјан ќе биде премиер. Други кандидати нема, а за да биде избран Сарксјан потребно е просто мнозинство. ссм/зш/08:52

###

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

„Де Бирс“ ќе префрли 200 слонови од Јужна Африка во Мозамбик

Производителот на дијаманти „Де Бирс“ соопшти дека...

Жена пронашла алигатор вo својот двор во Пенсилванија

Жителка на Пенсилванија, по име Трејси Хофекер про...

Тениската ѕвезда Мартина Хингис повторно пред олтар

Некогашната најдобра тенисерка на светот, Швајцарк...

Џорџ Мајкл петпати се обидел да изврши самоубиство

Иако официјалните податоци говорат дека британскио...

Почина глумицата Елмари Вендел

Актерката Елмари Вендел, најпозната по улогата на ...