• A-
  • A
  • A+
недела, 22 јули 2018, 

Можно е јужнокорејски функционери да отпатуваат во Пјонгјанг пред Самитот

Можно е јужнокорејски функционери да отпатуваат во Пјонгјанг пред Самитот

Сеул, 17 април 2018 (МИА) - Високи јужнокорејски функционери можно е да отпатуваат во севернокорејската престолнина Пјонгјанг пред претстојната средба на претседателите на двете земји, соопшти неименуван јужнокорејски функционер.

На 27 април ќе остварат средба претседателите на Јужна и Северна Кореја Мун Џае-ин и Ким Џонг-ун.

На Самитот ќе се разговара за нуклеарната програма на Пјонгјанг, односите меѓу двете Кореи, но не се очекуваат разговори за можна економска соработка, изјавил неименуваниот функционер. ссм/зш/10:54

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.