• A-
  • A
  • A+
понеделник, 23 април 2018, 

Јункер: На Западен Балкан му треба европска перспектива заради избегнување војна

Јункер: На Западен Балкан му треба европска перспектива заради избегнување војна

Стразбур, 17 април 2018 (МИА) - Европската унија има потреба да прими нови членки од Западен Балкан со цел да се избегне ризик за нова војна во регионот, изјави денеска шефот на Европската комисија Жан Клод Јункер во Европскиот Парламент.

- Ако не им дадеме на државите од Западен Балкан нова надеж за членство во ЕУ, ризикуваме да ги обновиме војните од 90-тите години, изјави Јункер. јт/зш/11:19

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.