• A-
  • A
  • A+
вторник, 24 април 2018, 

Макрон предлага создавање Фонд за поддршка на локалните заедници кои прифаќаат бегалци

Макрон предлага создавање Фонд за поддршка на локалните заедници кои прифаќаат бегалци

Стразбур, 17 април 2018 (МИА) - Францускиот претседател Емануел Макрон денеска предложи формирање Фонд на ЕУ за поддршка на локалните заедници кои прифаќаат бегалци.

Како што јави АФП, ваквиот предлог на Макрон се смата за обид за надминување на проблемот со бегалците, кој важи за едно од политички најжешките прашања со кои се соочува Унијата.

- Предлагам создавање на Европска програма преку која директно финансиски ќе бидат поддржани локалните заедници кои прифаќаат и интегираат бегалци, изјави Макрон во обраќањето пред Европскиот парламент, во кое ја презентираше својата визија за иднината на ЕУ. сп/11:45

###

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Кејт и Вилијам добија син

Кејт, војвотката од Кембриџ, денеска се породи со ...

Џи-Кју ја стави Библијата на листа на „најпреценети книги во светот“

Списанието за машка мода Џи-Кју објави „Листа на н...

Обдукциите не отркиле ништо сомнително околу смртта на ди-џеј Авичи

Обдукциите над телото на шведскиот ди-џеј Тим Берг...

Кејт Мидлтон се пораѓа по трет пат

Сопругата на британскиот принц Вилијам, војвотката...