• A-
  • A
  • A+
понеделник, 23 јули 2018, 

Јапонски научници работат на нов тест за откривање рак

Јапонски научници работат на нов тест за откривање рак

Токио, 17 април 2018 (МИА) - Јапонски научници работат на усовршување тест за откривање рак, со помош на примерок од урина, јави АФП.

Компанијата Хитачи, која ја обмисли технологијата пред две години, во соработка со Универзитетот Нагоја ќе анализира 250 примероци, за рак на дојка, на дебелото црево, и рак кај децата.

- Доколку овој метод стане и практична употреба, тоа ќе биде многу полесен начин луѓето да дојдат до тест за рак, оти нема да има потреба да одат во медицинска установа заради крвна слика, изјави портпаролот на Хитачи, Чихару Одаира.

Тој додава дека децата што се плашат од игли, посебно ќе имаат полза од тој метод за дијагностицирање, што може да биде достапен до 2020 година. си/цч/12:55

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

„Де Бирс“ ќе префрли 200 слонови од Јужна Африка во Мозамбик

Производителот на дијаманти „Де Бирс“ соопшти дека...

Жена пронашла алигатор вo својот двор во Пенсилванија

Жителка на Пенсилванија, по име Трејси Хофекер про...

Тениската ѕвезда Мартина Хингис повторно пред олтар

Некогашната најдобра тенисерка на светот, Швајцарк...

Џорџ Мајкл петпати се обидел да изврши самоубиство

Иако официјалните податоци говорат дека британскио...

Почина глумицата Елмари Вендел

Актерката Елмари Вендел, најпозната по улогата на ...