• A-
  • A
  • A+
петок, 25 мај 2018, 

Такада нуди 63 милијарди долари за фармацевтската компанија Шајр

Такада нуди 63 милијарди долари за фармацевтската компанија Шајр

Токио, 19 април 2018 (МИА) - Јапонската фармацевтска компанија Такада ја обнови својата понуда од 63 милијарди долари за компанијата Шајр, најдобро позната по производството на лекарства како Виванс и Адерал. Шајр ја одби понудата, но најави дека разговорите со Такада продолжуваат, додека во исто време компанијата разгледува можна контра-понуда од Алерган.

Доколку Такада ја купи Шај, ќе стане еден од најголемите производители на лекови во светот, со значителен удел на американскиот пазар. цч/19:14

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ