• A-
  • A
  • A+
понеделник, 15 октомври 2018, 

Такада нуди 63 милијарди долари за фармацевтската компанија Шајр

Такада нуди 63 милијарди долари за фармацевтската компанија Шајр

Токио, 19 април 2018 (МИА) - Јапонската фармацевтска компанија Такада ја обнови својата понуда од 63 милијарди долари за компанијата Шајр, најдобро позната по производството на лекарства како Виванс и Адерал. Шајр ја одби понудата, но најави дека разговорите со Такада продолжуваат, додека во исто време компанијата разгледува можна контра-понуда од Алерган.

Доколку Такада ја купи Шај, ќе стане еден од најголемите производители на лекови во светот, со значителен удел на американскиот пазар. цч/19:14

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Поранешна алкохоличарка најмлада богаташка на листата на „Форбс“

Линдзи Снајдер се најде на насловната страна на „Ф...

Оглас во Србија: Се издава кибрит

На „Хало“, интернет-страница за огласи за недвижно...

Семејството на Принс му забрани на Трамп да ги користи неговите песни

Семејството на починатиот поп пејач Принс побара о...

Војвотката од Сасекс е бремена

Британскиот принц Хари и неговата сопруга, војвотк...

Во својата прва улога Бред Пит глумеше син на Милена Дравиќ

Својата прва улога во професионалната кариера Бред...