• A-
  • A
  • A+
вторник, 21 август 2018, 

Францускиот претседател пристигна во тридневна посета на САД

Францускиот претседател  пристигна во тридневна посета на САД

Вашингтон, 23 април 2018 (МИА) - Францускиот претседател Емануел Макрон пристигна денеска во Вашингтон во тридневна официјална посета, а првпат домаќин во Белата куќа че му биде Доналд Трамп.

Макрон и неговата сопруга Брижит беа поздравени од воен оркестар, кој ги отсвире Марселезата и националната химна на САД, откако слегоа од авионот во базата „Ендрјус", близу Вашингтон.

Макрон изјави дека со Трамп ќе разговараат за неколку билатерални прашања, вклучувајќи ги безбедноста и трговијата, како и темите кои се на светската агенда.

Иранскиот нуклеарен договор и конфликтот во Сирија се меѓу темите кои ќе бидат разгледани за време на посетата.

- Ова е многу важна посета, со оглед на актуелниот контекст, исполнет со толку многу несигурност, проблеми и понекогаш закани, рече при пристигнувањето Макрон.

Подоцна денеска, францускиот лидер и неговата сопруга ќе се сретнат со Трамп и американската прва дама Меланија на вечера во историската резиденција на Џорџ Вашингтон „Маунт Вернон". ссм/21:21

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Сите „паѓаат“ поради новиот тренд на Инстаграм

Лажните паѓања и тоа на невообичаени места се нова...

Опра со пријателите летува во Дубровник

Една од најпопуларните телевизиски водителки, Опра...

Мерилин Менсон колабираше за време на концерт во Хјустон

Музичарот Мерилин Менсон колабираше за време на ко...

Полицајка од Аргентина надои болно бебе во болницата каде што работи

Полицајка која била на должност во една аргентинск...

Принцот Чарлс може да си го смени името пред да седне на престолот

Принцот Чарлс чека на ред за престолот на Британск...