• A-
  • A
  • A+
петок, 25 мај 2018, 

Тајани: Стабилноста на Западен Балкан е клучна за ЕУ

Тајани: Стабилноста на Западен Балкан е клучна за ЕУ

Софија, 16 мај 2018 (МИА) - Претседателот на Европскиот парламент, Антонио Тајани денеска во Софија изјави дека за Европската унија клучна е стабилноста на Западен Балкан.

- Во следните месеци мора да се занимаваме со Западен Балкан се повеќе и повеќе, оцени Тајани.

Пред состанокот на претставниците на Европските народни партии, кој се одржува пред Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија, Тајани изјави дека е добро што се разговара за ситуацијата на Западен Балкан.

Тој уште нагласи дека мора да се зајакне економската соработка во многу земји од регионот и потсети дека Србија и Црна Гора веќе се кандидати за членство во ЕУ.

- Мој предлог е повеќе пари да се вложат во инфраструктурата на Западен Балкан, изјави Тајани. ссм/сп/17:45

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.