• A-
  • A
  • A+
недела, 22 јули 2018, 

Закерберг прифати да сведочи пред Европскиот парламент

Закерберг прифати да сведочи пред Европскиот парламент

Брисел, 16 мај 2018 (МИА) - Претседателот на Европскиот парламент Антонио Тајани соопшти дека извршниот директор на Фејсбук, Марк Закерберг ја прифатил поканата и ќе се појави на сослушувањето во Брисел.

Тајани додаде дека очекува сослушувањето да се одржи следната седмица кога претседателите на парламентарните групи ќе му поставуваат прашања на Закерберг.

Според Тајани, ова е чекор кон обновување на довербата на корисниците. 

Претседателот на ЕП додаде дека претставници на Фејсбук ќе се појават пред парламентарните комисии за граѓански слободи, правда и внатрешни работи. На состанокот ќе се разговара за прашања поврзани со заштитата на личните податоци и влијанието врз изборните процеси во Европа. ссм/сп/19:21

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.