• A-
  • A
  • A+
понеделник, 21 мај 2018, 

Британија привремено ја национализира железничката линија Лондон - Единбург

Британија привремено ја национализира железничката линија Лондон - Единбург

Лондон, 16 мај 2018 (МИА) - Британската Влада денеска најави дека одново ќе ја национализира железничката линија од Лондон до Единбург.

Најголем дел од железничките линии во Британија беа приватизирани во 1990-ите години, а линијата меѓу престолнините на Англија и Шкотска ја менаџира компанијата Стејџкоуч СТГ.Л., која има договор до 2023 година. Но, поради падот на бројот на патниците и намалувањето на профитот, министерот за транспорт Крис Грејлинг најави дека договорот ќе биде раскинат предвреме, и дека Владата ќе ја менаџира линијата во следните неколку години, по што ќе побара нов приватен партнер.

Ова е трет пат договорот за линијата да биде раскинат од 2007 година досега. Опозициската Лабуристичка партија побара линијата да биде трајно национализирана, а истото го побара и синдикатот на британската железница Јунајт. цч/19:22

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Внук на Маркл фатен со нож пред бар во Лондон

Внук на војвотката од Сасекс Меган Маркл се обидел...

Париз го продолжува проектот за речни такси возила

Во главниот град на Франција Париз, на реката Сена...

Поранешен соработник на Спилберг прави холограмски диносауруси со пердуви

Џек Хорнер, некогашниот соработник на режсерот Сти...

Шакира изненади со флексибилноста

Партнерката на фудбалерот на Барселона Жерард Пике...

Хари и Меган го одложија медениот месец поради роденденот на принцот Чарлс

Британскиот принц Хари и принцезата Меган го одлож...