• A-
  • A
  • A+
вторник, 21 август 2018, 

Матурантите од Струмица слават на плоштадот „Гоце Делчев“

Матурантите од Струмица слават на плоштадот „Гоце Делчев“

Струмица, 17 мај (МИА) - Матурантите од струмичките средни училишта почнаа со славење на матурирањето на плоштадот „Гоце Делчев“. 

Со песни, ора и чочеци денеска славеа матурантите од Гимназијата „Јане Сандански“, а вчера истото го направија и матурантите од Средното училиште „Димитар Влахов“.

Според матурантите, станува збор за традиција која од порано се практикува и тие само ја продолжуваат во пресрет на официјаните матурски прослави.

Утре точно напладне во Струмица, како и во други градови во државата, ќе се одржи традицоналниот матурски квадрил, на кој ќе танцуваат завршените средношколци. рт/см/ 14:47

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Сите „паѓаат“ поради новиот тренд на Инстаграм

Лажните паѓања и тоа на невообичаени места се нова...

Опра со пријателите летува во Дубровник

Една од најпопуларните телевизиски водителки, Опра...

Мерилин Менсон колабираше за време на концерт во Хјустон

Музичарот Мерилин Менсон колабираше за време на ко...

Полицајка од Аргентина надои болно бебе во болницата каде што работи

Полицајка која била на должност во една аргентинск...

Принцот Чарлс може да си го смени името пред да седне на престолот

Принцот Чарлс чека на ред за престолот на Британск...