• A-
  • A
  • A+
понеделник, 21 мај 2018, 

Гвон: Владата на Јужна Кореја е игнорантска и некомпетентна

Гвон: Владата на Јужна Кореја е игнорантска и некомпетентна

Сеул, 17 мај 2018 (МИА) - Главниот преговарач на Северна Кореја, Ри Сон Гвон денеска ја нарече јужнокорејската Влада „игнорантска и некомпетентна“.

Тој ги осуди американско-јужнокорејските воени вежби и се закани  дека ќе прекинат сите разговори со Сеул доколку не бидат исполнети барањата на Пјонгјанг.

 

Првиот заменик министер за надворешни работи на Северна Кореја, Ким Кје-гван вчера изјави дека Пјонгјанг ми можел да ја преиспита својата одлука за состанокот со САД доколку Вашингтон продолжи да бара унилатерална денуклеаризација.

- Доколку администрацијата на американскиот претседател е заинтересиран за унапредување на севернокорејско-американските односи, ние позитивно ќе одговориме на предлог средбата, истакна Ким. ми/16:31

###

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Внук на Маркл фатен со нож пред бар во Лондон

Внук на војвотката од Сасекс Меган Маркл се обидел...

Париз го продолжува проектот за речни такси возила

Во главниот град на Франција Париз, на реката Сена...

Поранешен соработник на Спилберг прави холограмски диносауруси со пердуви

Џек Хорнер, некогашниот соработник на режсерот Сти...

Шакира изненади со флексибилноста

Партнерката на фудбалерот на Барселона Жерард Пике...

Хари и Меган го одложија медениот месец поради роденденот на принцот Чарлс

Британскиот принц Хари и принцезата Меган го одлож...