• A-
  • A
  • A+
вторник, 21 август 2018, 

Јункер: ЕК има задача да ги заштити европските компании

Јункер: ЕК има задача да ги заштити европските компании

Софија, 17 мај 2018 )МИА) - Се додека Иран ги спроведува своите обврски од Договорот за иранската нуклеарна програма, до тогаш и ЕУ ќе се продржува кон неговите одредби, изјави денеска во Софија претседателот на Европската комисија, Жан-Клод Јункер.

Осврнувајќи се на најавите на САД за казнени мерки кон компаниите што нема да ги почитуваат американските санкции кон Иран, воведени по повлекувањето на Вашингтон од иранскиот нуклеарен договор, Јункер нагласи дека тие мерки нема да останат без ефект.

- Ние во Европската комисија имаме задача да ги штитиме нашите компании, а пред се малите и средни фирми, истакна Јункер. 

Тој нагласи дека лидерите на ЕУ синоќа ги профатиле предлозите на Еврокомисијата за ова прашање и решиле да и дозволат на Европската инвестициска банка да биде посредник за инвестициите на европските компании во Иран.

- Комисијата ќе ја продолжи соработката со Иран и еврокомесарот за енергетика во блиска иднина ќе ја посети оваа земја, додаде Јункер.

Во врска со трговските односи меѓу САД и ЕУ, Јункер нагласи дека Унијата се залага за исклучување на европските компании од новите американски царински мерки на неопределно време.

- Ако Европа биде исклучена од воведените мерки за царините на неопределено време, ние сме подготвени да започнеме преговори со трансатлантските партнери, додаде Јункер. сп/17:14

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Сите „паѓаат“ поради новиот тренд на Инстаграм

Лажните паѓања и тоа на невообичаени места се нова...

Опра со пријателите летува во Дубровник

Една од најпопуларните телевизиски водителки, Опра...

Мерилин Менсон колабираше за време на концерт во Хјустон

Музичарот Мерилин Менсон колабираше за време на ко...

Полицајка од Аргентина надои болно бебе во болницата каде што работи

Полицајка која била на должност во една аргентинск...

Принцот Чарлс може да си го смени името пред да седне на престолот

Принцот Чарлс чека на ред за престолот на Британск...