• A-
  • A
  • A+
вторник, 21 август 2018, 

Борисов: ЕУ не треба да се плаши од членство на земјите од Западен Балкан

Борисов: ЕУ не треба да се плаши од членство на земјите од Западен Балкан

Софија, 17 мај 2018 (МИА) - Европската унија не треба да се плаши од прием на земјите од Западен Балкан, чиј бруто домашен производ зедно е колку оној на Словачка, а нивното население е помалубројно од она на Романија, изјави денеска бугарскиот премиер Бојко Борисов по завршувањето на Самитот ЕУ-Западен Балкан во Софија.

- Западениот Балкан има 17,7 милиони жители и БДП од 96 милијарди евра. Дали е тоа причине за голем страв и опасност за ЕУ?, запраша Борисов.

Тој нагласи дека на Самитот во Софија се водела плодотворна и искриена дискусија меѓу оние кои се за и против различните пристапи кон проширувањето за членството на земјите од Западен Балкан во ЕУ. 

Борисов праша зарем не е подобро земјите од Западен Балкан да преговараат со ЕУ и да се стремат кон исполнување на европските критериуми, отколку да им се дозволи на „други геополитички играчи да го зајакнат своето и онака силно влијание во регионот“.

- Јасно е дека силата на ЕУ во справувањето со сите прашања кои ги имаме со големите стратешки играчи во светот лежи во нашато единство, порача Борисов. 

Говорејќи за единството, тој како значајно го нагласи тоа што денеска во Софија премиерите на Макеоднија и на Грција, Зоран Заев и Алексис Ципрас „имаа добри вести за можен договор околу името“, како и тоа што претседателите на Србија и Косово, Александар Вучиќ и Хашим Тачи се ракуваа, а германската канцеларка Ангела Меркел, британската премиерка Тереза Меј и францускиот претседател Емануел Макрон заедно шетале низ бугарскиот главен град.  

Борисов на прес-конеференцијата нагласи и дека за прашањето за проширувањето на ЕУ со земјите од Западен Балкан ќе се разговара и на претстојниот самит на Унијата, што ќе се одржи следниот месец. сп/17:45

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Сите „паѓаат“ поради новиот тренд на Инстаграм

Лажните паѓања и тоа на невообичаени места се нова...

Опра со пријателите летува во Дубровник

Една од најпопуларните телевизиски водителки, Опра...

Мерилин Менсон колабираше за време на концерт во Хјустон

Музичарот Мерилин Менсон колабираше за време на ко...

Полицајка од Аргентина надои болно бебе во болницата каде што работи

Полицајка која била на должност во една аргентинск...

Принцот Чарлс може да си го смени името пред да седне на престолот

Принцот Чарлс чека на ред за престолот на Британск...