• A-
  • A
  • A+
недела, 20 мај 2018, 

Новата италијанска Влада нема да ја продава Алиталија

Новата италијанска Влада нема да ја продава Алиталија

Рим, 17 мај 2018 (МИА) - Во коалицискиот договор на италијанските партии Лигата и Движењето пет ѕвезди, кој беше постигнат денеска, е предвидено да биде стопирана постапката за приватизација на авиокомпанијата Алиталија.

Претходната социјал-демократска Влада на Италија отпочна постапка за продажба на националниот авиопревозник, но по изборите во март, на кои популистичките партии освоија најмногу гласови, постапката беше стопирана. Како дел од коалицискиот договор, предвидено е Алиталија да биде рестартирана, како конкурентен национален авиопревозник. Одлуката денеска ја претстави Клаудио Борџи, еден од водечките економисти на Лига. цч/17:36

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Мануел има 121 година и посакува уште да живее

Мануел Гарсија Хернандез можеби е најстариот човек...

Кралското семејство им се заблагодари на сите за венчавката

Британското кралско семејство им се заблагодари на...

Златна палма за јапонскиот филм „Крадци“

Јапонската драма „Крадци“ (Shoplifters) на режисер...

Мајка го сменила името на синот поради грешка во тетоважата

Со цел да ја усклади новата тетоважа со името, ма...

Во минатото пивото се ладело со помош на глечери

Да се пие ладно пиво, денес не е ништо невообичаен...