• A-
  • A
  • A+
среда, 19 септември 2018, 

Новата италијанска Влада нема да ја продава Алиталија

Новата италијанска Влада нема да ја продава Алиталија

Рим, 17 мај 2018 (МИА) - Во коалицискиот договор на италијанските партии Лигата и Движењето пет ѕвезди, кој беше постигнат денеска, е предвидено да биде стопирана постапката за приватизација на авиокомпанијата Алиталија.

Претходната социјал-демократска Влада на Италија отпочна постапка за продажба на националниот авиопревозник, но по изборите во март, на кои популистичките партии освоија најмногу гласови, постапката беше стопирана. Како дел од коалицискиот договор, предвидено е Алиталија да биде рестартирана, како конкурентен национален авиопревозник. Одлуката денеска ја претстави Клаудио Борџи, еден од водечките економисти на Лига. цч/17:36

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...

Мајкл Џордан донираше два милиона долари за Северна Каролина

Поранешната НБА ѕвезда Мајкл Џордан донираше два м...

Најбогатиот фудбалер во светот игра за резервите на Лестер

Фудбалот е шанса за огромно мнозинство на човештво...