• A-
  • A
  • A+
среда, 19 септември 2018, 

Во Софиската декларација Косово наведно со ѕвездичка

Во Софиската декларација Косово наведно со ѕвездичка

Софија, 17 мај 2018 (МИА) - Во Декларацијата усвоена на денешниот Самит ЕУ-Западен Балкан во Софија и во нејзиниот Анекс, Косово е наведено со ѕвездичка (*). 

Како што јави Танјуг, во фуснотата за објаснување на ѕвездичката е наведено: „Овој натпис не го прејудицира статусот на Косово и е во согласност со Резолуцијата 1244 (на Советот за безбедност на ОН) и мислењето на Меѓународниот суд на правдата за косовската декларација за независност“.   

Фуснотата во врска со Косово првпат се појави во 2012 година, а од 2016 година таа е додадена во сите документи на телата на ОН во Приштина и во неа се повикува на Резолуцијата 1244 на Советот за безбедност на ОН. сп/18:35

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Експерти: Вештачката интелигенција ќе ни овозможи комуникација со животните

Желбата за зборување со животните тлее во многумин...

На Месечината има погребан човек

На Месечината има многу „ѓубре“ од луѓето што ја п...

Папата Франциско: Сексот е голем дар од Бога

Папата Франциско им порача на младите Французи дек...

Мајкл Џордан донираше два милиона долари за Северна Каролина

Поранешната НБА ѕвезда Мајкл Џордан донираше два м...

Најбогатиот фудбалер во светот игра за резервите на Лестер

Фудбалот е шанса за огромно мнозинство на човештво...