• A-
  • A
  • A+
среда, 15 август 2018, 

Вучиќ: Не сум оптимист за прашањето за Косово

Вучиќ: Не сум оптимист за прашањето за Косово

Мадрид, 18 мај 2018 (МИА) - Србија ќе вложи големи напори за постигнување компромис за Косово, но не сум оптимист дека ќе се најде решение, изјави српскиот претседател Александар Вучиќ во интервју за шпанскиот весник „Паис“. 

- Тоа не е лесно. Се уште постои многу голема омраза, но треба да се обидеме да најдеме компромис, нагласува Вучиќ.

Вучиќ вели дека и покрај расположението на Србија за изнаоѓање компромис, не може да гарантира дека и „другата страна“ е подготвена на тоа.  

Српскиот претседател истакнува и дека ако Србија сака иднина, ќе треба да ги остави во минатото своите трауми и битки.

- Имавме многу војни во 20-от век, кои не ги сакавме. Треба да ги оставиме во минатото и да работиме на воспоставување на мир и стабилност во целиот регион и во Србија, додава Вучиќ во интервјуто. сп/16:29

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.Мозаик

Дете за 10 минути хакираше интернет страница и смени изборни резултати

На Емет Бруер (11) му беа потребни само десет мину...

Концертот на „2 Cellos“ во ВИП Арена презакажан за 19 октомври

Скопскиот концерт на една од моментно најголемите ...

Од речиси пуст остров, еден човек направи оаза

Пред околу 40 години, Индиецот Џадав Пајенг, кој ж...

Виена можен домаќин на Евровизија наместо Израел

Главниот град на Австрија - Виена најверојатно, по...

Две сестри украле половина милион долари од училишни мензи во САД

Две сестри, кои работеле во две училишни мензи во ...