• A-
  • A
  • A+
среда, 17 октомври 2018, 

Во Брисел постигната рамка за компромис за името

Во Брисел постигната рамка за компромис за името

Брисел, 28 мај 2018 (МИА) – Во Брисел вчера имало нова рунда преговори за името меѓу шефовите на дипломатиите на Македонија и Грција, Никола Димитров и Никос Коѕијас, на која била договорена рамката за компримис во дводенецискиот спор, јави диписникот на МИА од Брисел.

Тоа што вчера било договорено денеска експертите во Атина и Скопје ќе го прочистуваат како текст на рамката за компромис.

Дел од грчките медиуми највуваат дека изминатите два дена телефонски разговор имале и премиерите Зоран Заев и Алексис Ципрас, а не е исклучено во следните денови да дојде до нов телефонски контакт, па дури и нова средба. тм/ср/09:47

###

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ