• A-
  • A
  • A+
вторник, 14 август 2018, 

„Дел од мене“ - изложба во КИЦ на Македонија во Софија

„Дел од мене“ - изложба во КИЦ на Македонија во Софија

Скопје, 14 јуни 2018 (МИА) - Во Културно-информативниот центар на Република Македонија во Софија вечер од 18:30 часот ќе биде отворена ликовната изложба „Дел од мене“, составена од фотографии и кратки видеозаписи, дел од видеоперформанс на уметниците Ферди Булут и Дарко Талески.

КИЦ на РМ соопшти дека проектот го реализираат двајца ликовни уметници кои живееат во пелагонискиот регион на Македонија каде што се уште тутунот е една од доминатните култури за финансиски приход. 

- Од овој регион потекнуваат голем број видни уметници од сите области, чијшто мотив често бил тутунот. Ферди потекнува од рурална средина директно инволвиран од најрано детство во обработката на тутунот,  Дарко од урбана средина, кој никогаш не бил директно вклучен во обработка на тутун, но неговото опкружување му дава можност да се запознае со тој процес. Едниот е од турска, а другиот од македонска националност, што уште повеќе го збогатува нивното заедничко творештво..., наведува макеонскиот КИЦ во Софија во најавата на изложбата. хс/бак/08:40

###

 

Сите права се задржани. Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од Македонската информативна агенција.НЕМА ПОВРЗАНИ ВЕСТИ

Мозаик

Дете за 10 минути хакираше интернет страница и смени изборни резултати

На Емет Бруер (11) му беа потребни само десет мину...

Концертот на „2 Cellos“ во ВИП Арена презакажан за 19 октомври

Скопскиот концерт на една од моментно најголемите ...

Од речиси пуст остров, еден човек направи оаза

Пред околу 40 години, Индиецот Џадав Пајенг, кој ж...

Виена можен домаќин на Евровизија наместо Израел

Главниот град на Австрија - Виена најверојатно, по...

Две сестри украле половина милион долари од училишни мензи во САД

Две сестри, кои работеле во две училишни мензи во ...